A csíra az élet bölcsője. A csírák áldásos hatásáról ősidők óta tudunk. Koncentráltan találhatók meg bennük a létfontosságú tápanyagok, többszörös a hatóanyag tartalmuk, mint a már kifejlődött növényé.
Vannak közöttük finom, lágy, markáns és kifejezetten csípős ízűek is. Nagyon magas a tápértékük, jelentős az ásványi anyag-, vitamin-, aminosav-, enzim-, antioxidáns tartalmuk. Ez különösen télen nagyon fontos, amikor is jobban nélkülözzük a friss gyümölcsöket, zöldségeket.
A csírák teljes egészében emészthető élelmiszerek, azonnali energiaforrást jelentenek a szervezetünk számára. Friss élő anyagok, amelyek húsbontó enzimeket is tartalmaznak. Élővé varázsolhatjuk velük halott ételeinket. Fitoterápia tanárom, Pista bácsi mindig azt mondta, hogy még a leves tetejére is tesz valamilyen csírát, hiszen a leves is halott étel, de egy kis csírával élővé tehetjük. És valóban, igaza is van, nagyon finom a forró leves egy kis friss ropogós csírával. Próbáljátok ki!
Ebben a cikkben most a legfontosabb, legnépszerűbb csírák hatását szedtem össze a teljesség igénye nélkül.
Lucernacsíra
Az egyik legismertebb, legnépszerűbb csíra a lucerna. Nekem is az egyik kedvencem, ropogós, lédús gyógybomba. A hüvelyesek közül neki van a legkisebb magja, vézna kis nyúlfarknyi csírák lesznek a magokból, de a tápértéke annál magasabb. Nagyon gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és mind a 8 esszenciális aminosav benne van, amely a jó emésztéshez szükséges, az egyik legjobb méregtelenítő hatással bíró kis növény.
A lucerna a vérünk sav-lúg egyensúlyát helyreállítja, a benne levő rengeteg ásvány és fém elősegíti a vér lúgosodását, és ahogy az egyensúly helyreáll, úgy indul be a szervezetünkben a gyógyulás. Lúgosító hatása miatt alkalmas a felesleges gyomorsav természetes lekötésére. Megköti az izületekben lerakódott sókat. Candida fertőzés ellen is nagy segítség.
A lucerna csírában megtalálható rostok a koleszterint, a lerakódásokat lelökik az érfalakról, a benne lévő szaponin pedig feloldja azokat. Így érszűkület és érelmeszedesés megelőzésére is szokták javasolni. A réz jelenléte miatt gyulladáscsökkentő hatása reumás és ízületi problémák esetén is kivételes. Feltölti szervezetünket energiával, ezzel segít megelőzni a szervezetünk kimerülését, és beállítja az optimális kalcium-foszfor arányt (2:1) a szervezetben.
A benne található mangán csökkenti a vércukorszintet, mert tisztítja a hasnyálmirigyet. Magas klorofill tartalma pedig szív- és érrendszeri problémákra ajánlott. Gyomorfekélyeseknek is kiváló segítség, mert bevonatot képez a gyomor nyálkahártyáján. Tisztítja a vékonybelet, vastagbélgyulladásnál is roboráló hatású.
A benne lévő növényi hormonok, un. fitoösztrogének fokozzák a tejtermelődést szoptatós anyukáknál, klimaxnál enyhítik annak tüneteit, csökkentik a mellrák kialakulásának esélyét.
B12 vitamint is tartalmaz, mely a vérszegénység ellenszere. Magas K-vitamin tartalma pedig megelőzi a vérrögök kialakulását. Csökkenti a fokozott havi vérzést. L-borostyánkősavat tartalmaz, amely felelős a kötőszövetek rugalmasságáért. Magas a kalcium tartalma, így csontritkulás megelőzésére is fogyasztható. A szervezetben lerakódott húgysavat is oldja, illetve hólyag- és veseelégtelenség esetén is használhatjuk. A fogyókúrázókat is segíti, valamint mindenféle idegrendszeri probléma, hajhullás, légzőszervi probléma orvossága is.
Láthatjuk, hogy nagyon széles a felhasználási spektruma, mindenféle betegség megelőzésére és gyógyítására alkalmas a benne található sokszínű kiváló tápanyag miatt. Érdemes beépíteni a mindennapjainkba. Sokáig eláll a hűtőben egy dobozban.
Retekcsíra
Ez az én személyes kedvencem, gyakorlatilag mire elfogy készen van a következő adag, télen egész biztosan folyamatosan fogyasztjuk.
Természetes antibiotikum, nagyon erős méregtelenítő, vértisztító és immunerősítő hatású is. Ebben is igen sok minden található, elsősorban a csípős anyag, keserű anyag és szaponin tartalma magas, valamint a B1, B6, vas, folsav, kálium és foszfor tartalma jelentős.
Tekintettel arra, hogy csípős anyagot tartalmaz, melegítő hatású, azaz hőt termel. Szobahőmérsékleten például érezhető, hogy a dobozban tartott retekcsíra melegszik, ezért mindenképpen hűtőben kell tárolni. Ez a tulajdonsága azonban nagyon hasznos is tud lenni, például ízületi betegségek esetén – mivel a hőtermelés tágítja az ereket –, felgyorsítja a vérkeringést, vérbőséget okoz és a lerakódott salakanyag gyorsabban tud távozni. A vérbőség okozó hatása miatt gyakorlatilag melegíti a testet, ezért télen a hideg a végtaggal rendelkező emberek fogyasszák bátran. A sok folyadék fogyasztás elengedhetetlen hozzá. Nagyon erős a hatása.
A szájüregben, arcüregben, orrüregben és a homloküregben is elpusztítja a kórokozókat, elősegíti a váladék eltávozását is. Asztmára is jó hatással van.
Az emésztőrendszert úgy kitisztítja, hogy az többszöri székletürítést eredményezhet. Segíti az emésztést a gyomorban, gyorsítja a bélperisztaltikát. A belekben lévő élősködőket, – bélférgeket – elpusztítja. Tisztítja a májat is, elhajtja az epehomokot és az apró epeköveket, de akiknek nagyobb epekövük van, azok kerüljék, mert ha elmozdul, elzárhatja az epevezetéket a méreténél fogva. A retekcsíra táplálja és tisztítja a bélflóránkat is.
A vesénkre is jó hatással van, vízhajtó, a vesehomokot és az apró veseköveket ugyanúgy elhajtja, mint az epehomokot.
A sok foszfor miatt tisztítja, szépíti, fehéríti a bőrt.
Nem lehet a levét kipréselni, ihatatlanul erős lesz, senkinek nem ajánlom.
Búzacsíra
Igazi vitaminbomba, amire télen nagy szükségünk van. Kimagasló kén, foszfor, vas, cink, nátrium, szelén, króm, kalcium, magnézium, valamint A, C, E, B1, B2, B6 és B17 vitamin tartalma van.
B17 vitamin tartalma miatt gátolja a rákos sejtek növekedését, illetve pusztítja azokat, megújítja a beteg sejteket. A benne lévő klorofill segíti a vér oxigénszállítását. Normalizálja a bélrendszerünket, tisztítja a májat, gyorsítja a méregtelenítést, szabályozza a vércukorszintet, segíti az emésztést, segít helyreállítani a természetes bélflóránkat, a bélben található bélbolyhokat felszabadítja a lerakódott méreganyagoktól, így javítja a táplálék felszívódását. Normális székletet eredményez. Segíti a súlyfelesleg egyenletes és folyamatos leadását. Erősíti a szivet, normalizálja a vérnyomást, gyulladásgátló, baktériumölő, hurutoldó, erősíti az idegrendszert, csökkenti a radioaktív sugárzást, roboráló, erősítő hatású, csökkenti a fáradékonyságot, stressz esetén is kíváló és nem utolsó sorban potencianövelő, csontritkulás ellen is bevethető kálcium tartalmánál fogva. A belső elválasztású mirigyek működését is segít szabályozni. A kötőszövetek rugalmasságát biztosító L-borostyánkősavat tartalmaz, hasonlóan a lucernához. A búzacsíra tele van többszörösen telítetlen, a szervezet számára nélkülözhetetlen, esszenciális zsírsavakkal.
Na, ezt viszont lehet préselni, hajrá! Nekem nem a kedvencem, de tudjuk, hogy nem mindig a finom az egészséges. 🙂
Búzafűlé – „Isten mannája”
A búzafű tulajdonképpen a fűnagyságúra megnőtt (kb. 15 cm), csíráztatott, bio tönkölybúza, amelyből frissen kipréselik a növényi nedveket. Ezt az édeskés, zöld levet hívjuk búzafűlének. A préselésre azért van szükség, mert – szemben a növényevő állatokkal – az emberi emésztőrendszer nem képes nagy mennyiségű növényi rostot megemészteni. Semmilyen egészségre káros mellékhatása nincs, 100%-ban természetes eredetű. Elfogyasztása több kilónyi zöldségnek feleltethető meg.
Hogyan fogyasszuk?
- Reggel éhgyomorra, de fél órával előtte kevés nyers citromlé még elő is készíti az emésztő rendszerünket a fogadására,
- Frissen préselve fogyasszuk és utána 1 óráig ne együnk semmit,
- Mennyisége 1 evőkanáltól a 1,5 dl-ig változhat állapottól függően,
- Kontraindikáció: gyomorégés, fekély.
Repcecsíra
Különösen magas az omega-3 és az omega-6 olajtartalma. Közvetlenül hat a szívre, és az érfalak rugalmasságára, így megakadályozza a szívkoszorúerek meszesedését. Javítja a szem hajszálereinek vérellátását. Magas a K-, E és D-vitamin tartalma. A szervezetünkben lévő kollagén termelődését segíti elő, ennek következtében jótékonyan hat a bőr rugalmasságára, lassul az öregedési folyamat, egyensúlyban tarja a bőr vízháztartását is, kisimítja, tehát szépít. Növeli a vörösvértest számot és csökkenti a vörösvértestek szétesését. Csökkenti a magas koleszterinszintet. Hat a lép tárolási betegségeire.
Napraforgó csíra
Ez a fogyókúrások táplálékkiegészítője, csírája. A vércukorszintre is jó hatással van. Tartalmazza az összes aminosavat, magas fehérjetartalma van, kb.20-25 % közötti, méregtelenít, tisztít, vizet hajt. Magas rosttartalma miatt hozzájárul az egészséges bélflóra kialakulásához, illetve fenntartásához.
Magas vastartalma segíti a vörösvértestképzést, réztartalma pedig a vas felszívódásához szükséges. Nagyon sok jódot tartalmaz, ami az idegsejtek és a pajzsmirigy működéséhez szükséges. Ki kell emeljem a foszfor- és a kalciumtartalmát, amire a csontoknak, fogaknak is szüksége van. Szükséges az izomtónushoz, valamint magas a magnézium tartalma is, ami elengedhetetlen az izom-, agy-, és tüdőszövetek egészséges működésének fenntartásához.
Sok benne a niacin, vagy nikotinsav, ismertebb nevén B3 vitamin, ami egyrészt ápolja, táplálja a bőrt, másrészt pedig természetes koleszterinszint szabályozó. Szintén sok klorofillt tartalmaz, ami a vér oxigénszállítását segíti. Könnyíti az asztmás betegek légzését, tüdőproblémákra, köhögésre is ajánljuk.
Vöröskáposzta csíra
Fekélygyógyító, hiszen U vitamint is tartalmaz, ami a sérült gyomor bélnyálkahártya regenerálódását segíti. Gyulladáscsökkentő, erős antioxidáns és vértisztító, talán ez a legjelentősebb tulajdonsága, illetve daganatnövekedést blokkoló enzimeket tartalmaz. Kalcium tartalma azonos a tejével, így erősíti a csontokat, fogakat. Ásványi anyag tartalma tisztítja az agyi ereket. Hat a személyiség zavarokra.
Magas a vastartalma is. Vörös színe fehéríti a bőrt. Különlegessége, hogy bőrön keresztül, verejtékkel képes eltávolítani a méreganyagot. Segíti a májunkat, így a méregtelenítést. Csökkenti a koleszterin és triglicerid szintet. Magas a K-vitamin tartalma, ami a véralvadáshoz szükséges. Csökkenti a fokozott szembelnyomást. Zöld hályognál javítja a látást.
Mértékkel fogyasszuk, mert mint minden káposztaféle, fellazítja a székletet, okozhat gyakoribb székletürítést.
Brokkolicsíra
Ez a csíra tartalmazza a legnagyobb mennyiségben a vitaminokat, enzimeket és ásványi anyagokat; ezek közül is kiemelkedően magas U-vitamin és kalciumtartalma, ezért vértisztító, bőrtápláló, keringésjavító.
Rákmegelőző hatása is közismert, mert megakadályozza a rosszindulatú sejtburjánzást, így a szakemberek előszeretettel ajánlják. Továbbá emésztőrendszeri betegségek, hólyag- és prosztataproblémák esetén is bevethető. Magas kalciumtartalma miatt a csontritkulásra ajánljuk, klimax esetén is hasznos lehet.
Kifejezetten gyógyító csíra, élettani hatása hasonlít a vöröskáposzta csírára. Azonban még 1-2 dolgot kiemelhetünk: nyomelemei révén megelőzi a vesehomok és vesekő kialakulását, regenerálja az agysejteket, enzimjei a belső elválasztású mirigyek működésére hatnak (elsősorban a csecsemőmirigyre és hasnyálmirigyre), így nagyon jó immunerősítő.
Zsázsacsíra
Cukorbetegeknek különösen ajánlott. Nagyon magas a telítetlen zsírsavtartalma, ezért rendszeres fogyasztásával megelőzhető a szívinfarktus. Magas E-vitamin tartalma értágító, alvadásgátló, vízhajtó és egyben vérnyomáscsökkentő. A klorofill tisztítja a vért, magas a vastartalma. Tartalmaz antihisztamint, amely megszüntetheti a bőrkiütéseket. Antioxidáns, ami így az immunrendszerünkre hat, csökkenti a gyulladásokat. Afrodiziákum, növeli az egészséges embereknél a szexuális vágyat. Sok kollagént tartalmaz, amitől nagyon ragadós zsenge korában, de cserében jó hatással van az ízületi betegségekre. Elég markáns íze van.
Ruccolacsíra
A ruccola csíra hatása hasonló a zsázsa csíráéhoz, ráadásul tisztítja, tágítja az ereket, szintén magas telítetlen zsírsavtartalma miatt szív- és érrendszeri betegségeknél ajánlott. Javítja a látást, jó hatással van a bőrre. A rukkola rokonzöldség a brokkolival, karfiollal és káposztával. Nagyon gazdag rostokban és antioxidánsokban is, a glükozinolát nevű sajátos aromaanyaga pedig megakadályozza a daganatos sejtek szaporodását. Elsősorban a tüdő-, a mell-, a prosztata- és hasnyálmirigyrák esetében hatásos védekező megoldás a rukkolacsíra fogyasztása. Csonterősítő, erős méregtelenítő. Nagyon sok B-vitamin található benne, különösen nagy mennyiségű B-9 vitamint tartalmaz, más néven folsavat. Afrodiziákum és segíti a fogyást is.
Zöldborsó csíra
Vércukorszintszabályozó, koleszterincsökkentő, vérnyomáscsökkentő. Daganatmegelőző hatással bír. Karban tartja csontjainkat és az izmainkat. Gyulladásos betegségekre, emésztési zavarokra is jó hatással bír. Jelentős folsav, vas, A és C-vitamin tartalma van. A borsó csírájában nyolcszor több folsav van, mint a babcsírában, hétszer több C vitamin, mint az áfonyában és négyszer több A vitamin található, mint a paradicsomban. Csíráztatott formában nem okoz gázosodást, könnyen emészthető és finom. Éttermekben is gyakran használják díszítésként, gyakorlatilag olyan, mintha zsenge zöldborsót ennénk.
Vöröshagyma csíra
Igen intenzív, erős hagyma íze van. Hasonlóan a retekhez, természetes antibiotikum, méregtelenító hatása van. Daganatgátló, csökkenti a koleszterinszintet, erősíti az immunrendszert. Olyan anyagokat tartalmaz, melyek segítik a sejtnövekedést, így minden betegség esetén hasznos lehet. Vérnyomásemelő, beállítja az ingadozó vérnyomást. Erősíti az érfalakat, megújítja a vért, erősíti a májat, zsírmáj esetén a káros lerakódásokat képes feloldani. Az epehólyagot, epevezetéket is tisztítja. Nyálkaoldó, gyógyítja a náthát. Antiszeptikus, vírus-, gomba-, baktériumölő, eltávolítja a kórokozókat a belekből. Oldja a húgysavlerakódást. Drogfüggőség esetén csökkenti a kábítószer utáni vágyat. Segíti a fehérvérsejtek munkáját, a nyirokkeringést. Hat az agyalapi mirigyre, így a belső elválasztású mirigyeinkre. Növeli a spermiumszámot.
Ennek se préseljük a levét!
Csíráztatás folyamata
Csírát vehetünk a nagyobb élelmiszerboltokban, vagy készíthetünk saját magunk is mindenfélét – én inkább ezt preferálom –, de csak kifejezetten bio csíráztatásra szánt magokat vegyünk, ugyanis ezek nem tartalmaznak vegyszereket.
Nagyon egyszerű maga az otthoni csíráztatás és egy zacskó kb 400-1500 forintos bio csíramagból hónapokig ehetünk friss csírát. Különböző csÍráztató edényeket kaphatunk herbária boltokban kb 1500 forintért, de készíhetünk otthon is egyet nagyon egyszerűen. Kerítsünk a kamrából egy üveg, vagy műanyag befőttes üveget, lehetőleg egy nagyobbat, mert gyorsan nőnek a csírák és kell nekik a hely. Nekem egy 3 literes van. Az edény kupakját vágjuk körbe, hogy csak a karimája maradjon meg és egy szúnyogháló darabot illesszünk a helyre. Egyébként akár egy befőttes gumival is lefoghatjuk a hálót. Ez azért kell, hogy amikor átmossuk, ne potyogjon ki semmi az üvegből.
Tegyünk egy marék magot az edény aljára és engedjük fel félig vízzel. Én este szoktam kezdeni a csíráztatást, de igazából teljesen mindegy, a lényeg, hogy először fél napig hagyom a magokat ázni, duzzadni, hadd szívjanak magukba jó sok vizet, hiszen ettől nőnek majd. Másnap reggel a vizet leöntöm róla – ezért kell a háló –, de megteszi egy szűrő is, csak az kicsit macerásabb. Ezt a vizet én sosem öntöm ki a mosogatóba, hiszen tele van ásványi anyaggal és vitaminokkal, ráöntöm a növényeimre. Különösen ez az első áztató víz nagyon tápláló, meghálálják a növényeim. Utána már csak az a feladatunk, hogy valami világos helyre tegyük az edényt pl ablakba, vagy egy világos helyen lévő asztalra és reggel és este, tehát legalább kétszer öblítsük át bőséges tiszta hideg folyó csapvízzel. Ez két okból szükséges, egyrészt hogy a magok ne penészedjenek be, a penész- és egyéb gombák ne szaporodjanak el, másrészt pedig a víztől fejlődnek a magok.
A magok fajtától, fénytől, hőmérséklettől függően 4-6 nap alatt kifejlődnek és már ehetőek is. Ha készen vannak, megtisztítom őket a maghéjtól, átteszem őket egy jól záródó edénybe és a hűtőben tárolom. Salátákhoz, levesbetétnek, szendvicsekre, vagy csak úgy önmagában is nagyon finomak.
Jó étvágyat, jó egészséget kivánok hozzájuk!