A brit pilóták a II. világháborúban sok fekete áfonyát ettek az éjszakai bevetések előtt, mert a benne lévő antioxidánsok javítják a látást, segítik a retinasejtek gyors regenerálódását.
Igazi szuperétel: gasztronómiai értéke mellett különleges gyógynövény is egyben. Gyógynövényként mind a gyümölcs, mind a szárított levele hasznosítható.
Kevesen termesztik itthon, pedig szépen megél, én is ültettem a kertembe, csodálatos érzés lelegelni augusztusban a fenséges érett bogyóit.
A fekete áfonyának elképesztően magas az antioxidáns-tartalma, erősíti az immunrendszert, az egyik legkiválóbb öregedést lassító étel. Antioxidáns hatása révén bizonyítottan javítja a látást, és segíthet a szürkehályogban szenvedő betegeknek, éjszakai tájékozódó képesség javításában, rövidlátásban szenvedők gyógyulásában is.
A termése antocianidinekben és C-vitaminban gazdag, ezeknek a biológiai értéke jelentős az érrendszerünk védelmében. Vértisztító gyógynövény – tisztítja a hajszálereket, erősíti az érfalakat. Tulajdonképpen minden ami fekete: fekete ribizli, fekete áfonya, fekete szeder… Érelmeszesedésre is jó. Koleszterin túltermelődés esetén a cél a rugalmas érfalakat megtartani, akkor nem tud rárakódni a koleszterin. Így közvetetten hat a magas vérnyomásra is, de ugyanígy hat a visszérre, aranyérre, rosaceára, véraláfutásokra, bőrgyulladásra.
Természetes vérhigító, mivel megakadályozza, hogy a vérlemezkék összetapadjanak. Vérszegénység esetén is előszeretettel alkalmazzuk, hiszen vasat tartalmaz.
Egyik ismert hatása a fekete áfonya levelének a népi gyógyászatban, hogy hasfogó, azaz megszünteti a hasmenést. Ugyanakkor a friss gyümölcs nagy mennyiségű fogyasztása hashajtó.
A fekete áfonya vércukor szabályozó, lassítja a széndhidrátok felszívódását, oldja a vérzsírokat, a népgyógyászat évszázadok óta alkalmazza őket cukorbetegség esetén.
A homeopátia a termést hurutos megbetegedések esetén használja.
A fekete áfonya szintén javallott a bélgondok kezelésére. Az egyik legjobb módja, ha az aszalt áfonyát vízben megfőzzük, és nem csak a gyümölcsöt, hanem annak levét is rendszeresen fogyasztjuk, naponta többször is. Az áfonya rostban gazdag gyümölcs. A rostdús táplálkozás pedig mint tudjuk, az egészséges emésztés alapja. Lúgosító növény. Csökkenti a zsírsejtek számát, zsírbontóként is működik.
Az áfonyában található bizonyos összetevőknek a rák kialakulásának megelőzésében is fontos szerepe van, illetve a már meglévő rákos daganatok növekedését is lassítják.
Csak nemrégiben fedezték fel, hogy az áfonya megelőzi a gyomorfekély kialakulásását, illetve a már kialakult fekélyt is képes gyógyítani azáltal, hogy a benne található flavonoidok serkentik a gyomorban a nyálkatermelést, ami védőréteget alakít ki a gyomorban.
Mirtillin nevű komponense baktériumölő hatású.
Az európai népi hagyományok szerint a hűtlenséget és az árulást szimbolizálja.
Amennyiben az áfonyát a benne lévő kimagaslóan magas antioxidáns értéke miatt fogyasztod, akkor kerüld a tejtermékek egyidejű fogyasztását!
A fekete áfonya nem összekeverendő a vörös áfonyával. A vörös áfonyát elsősorban húgyúti problémáknál, pl hólyaghurutnál alkalmazzuk, rendkívül jó vesetisztító.
Ellenjavallat: hosszú idejű folyamatos fogyasztása kerülendő.